Kunst på fx lærred, panel eller papir malet med oliemaling, akrylmaling, tempera eller lignende, udført i et abstrakt eller figurativt moderne udtryk. Fortrinsvis fra det 20.-21. århundrede.
Moderne malerier
2419/730
Anders Moseholm: Uden titel, 2006. Sign. Anders Moseholm. Olie på lærred. 50 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/732
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob. Jacobsen. Olie på papir monteret på lærred. 65 x 100.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2419/733
Vibe Bredahl: Uden titel. Sign. Vibe Bredahl 2006. Blyant og tusch på papir. Bladstørrelse 58 x 130.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/731
Preben Wölck: "Forårsjord". Sign. Wölck; sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 33 x 41
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/721
Egill Jacobsen: Uden titel. Sign. Egill Jacobsen 89. Oliekridt på papir. Lysmål 26 x 21.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/727
Niels Østergaard: Skovskitse, 1963. Sign. Niels Østergaard. Olie på lærred. 32 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/726
Herbert Gentry: Uden titel. Sign. Gentry 62. Olie på lærred. 58 x 48.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2419/723
Kai Lindemann, Seppo Mattinen, Hans Voigt Steffensen: Tre kompositoner. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24 x 33. Lysmål 15 x 21. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/703
Peter Brandes: "Ben", Colombes. Sign. Brandes 88; sign. på bagsiden med titel. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2419/720
Ejler Bille: Uden titel. Sign. Ejler Bille 85. Oliekridt på papir. Lysmål 19 x 14.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2419/719
Ib Geertsen, Mogens Andersen, Robert Jacobsen: Tre kompositioner. To sign. Goauche på papir. Bladstørrelse varierer (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/718
Kehnet Nielsen, Jens Birkemose: To kompositioner. Sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 29 x 21 og 32 x 24. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/717
Preben Wölck: "Komposition 702-M". Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 54x65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/712
Jacob Stangerup: V, 2011. Sign. Jacob Stangerup. Blyant og kul på papir. Bladstørrelse 36 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/711
Herbert Gentry: Uden titel. Sign. Gentry 61. Olie på lærred. 50x40.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
2419/710
Wiliam Skotte Olsen: Portræt. Sign. WSO. Olie på plade. 61x50. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/708
Harald Engman: Gadeparti. Sign. Harald Engman. Olie på lærred. 30 x 42.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2419/707
Kurt Rasmussen: "Kaos", 2002-03. Sign. KR; sign. med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/706
Svend Engelund: Interiør med nøgen, rygvendt kvinde. Sign. SE. Olie på kraftigt papir. Lysmål 18,5 x 24,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/705
Svend Engelund: Interiør med figur ved vindue. Usign. Olie på kraftigt papir. Lysmål 19,5 x 20.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2419/704
Michael Kvium: "Tapestry", 2000. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 20 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2419/700
Axel Munch: Parti fra Gudhjem. Sign. AM. Olie på lærred. 65 x 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2419/702
Peter Brandes: Notre Dames des Fleurs, Colombes. Sign. Brandes 91. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2419/701
Axel Munch: Parti fra Bornholm. Sign. AM. Olie på lærred. 65 x 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2419/699
Mette Møller Bovin: Komposition med blomster. Sign. MMB. Olie på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2419/698
Niels Reumert: Ansigt, 1975. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 23 x 24.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2419/696
Ib Geertsen: Komposition. Sign. IG 16-4-46. Akvarel på karton. Bladstørrelse 29 x 22. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2419/694
Børge Ludvig Knudsen: Parti fra Place du Tertre, Paris. Sign. Børge L. Knudsen 55. Olie på masonit. 62 x 75.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/692
Herdis Gelardi: Opstilling med frugter og flaske. Sign. Herdis Gelardi, 64 Olie på masonit. 40 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/691
Jacob Herskind: "Konfrontation", 2002. Sign. Jacob Herskind med titel og datering. Mixed media på lærred. 80 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/679
Ruben Gelardi: Interiør med en død fugl på bordet. Sign. Ruben Gelardi 63. Olie på plade. 77 x 66.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2419/678
Lars Swane: Marklandskab. Sign. Lars Swane. Olie på lærred. 75 x 90.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2419/677
Ubekendt maler, 20. årh.: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 40 x 31.
Vurdering :
1.000–2.000 DKK Hammerslag:
380 DKK -
2419/676
Carsten Vammen: Kystparti fra Skagen. Sign. C. Vammen, Skagen. Olie på masonit. 16 x 20.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2419/664
Tolli: Landskab, Island. Sign. Tolli. Olie på lærred. 20 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/667
Svend Engelund: Landskab. Sign. Svend Engelund. Olie på masonit. 35x52.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/656
Svend Wiig Hansen: Uden titel. Sign. Wiig Hansen 88. Pastel på papir. Lysmål 48,5 x 63,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2419/658
Honza Hoeck: "Interface (nr. 2)", 2006. Sign. Honza på bagsiden. Olie på lærred. 99 x 66. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2419/662
Tom Anholt: "After Hour", 2013. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2419/655
Rögnvaldur Skúli Árnason: Tre landskaber. Alle sign. R. Skúli A., hhv. '12 og '17. Olie på lærred. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2419/661
Philip Grözinger: "I thought it was a good idea", 2012. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Mixed media på lærred. 50 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2419/660
Ida Kvetny: "Jars on line", 2007. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Mixed media på papir. Lysmål 57 x 82.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2419/659
Alfred H. Lilliendahl: Uden titel. Sign. AHL - 49; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 50.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2419/651
Herdis Gelardi: Byparti. Sign. Herdis Gelardi. Olie på malerpap. 25x32.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/637
Peter Bonde: Uden titel, 1995. Sign. Peter Bonde 95. Olie på papir. Bladstørrelse 87 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2419/643
Roger Dérieux: Huse. Sign. Roger Dérieux. Olie på papir. Lysmål 20 x 41.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2419/639
Axel Lind: Vinterlandskab. Sign. Axel Lind. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/632
Tage Mellerup: Abstrakt komposition. Sign. på bagsiden Tage Mellerup 1947. Olie på lærred. 55 x 43.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2419/629
Ole Trebbien: "Stærk morgen", 1997. Sign. monogram; Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/625
Mie Olise Kjærgaard: Uden titel. Sign. monogram, 01. To olie på lærred. 40 x 40. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/623
Vytautas Kasiulis: Parti med rådhuset i Stockholm. Sign. Kasiulis. Akvarel på papir. 100 x 75.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2419/613
Richard Mortensen: Uden titel. Sign. Richard Mortensen 60. Collage monteret på plade. Bladstørrelse 64,5 x 49.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2419/611
Peter Brandes: "Sehkraft-Glaube", 2003. Sign. Peter Brandes. Olie på lærred. 81 x 64.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2419/605
Johannes Hofmeister: Personer ved havet. Sign. JH. Olie på lærred. 25 x 35.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2419/598
Robert Jacobsen: "Lyrisk bevægelse", 1982. Sign. Rob. Jacobsen. Akryl på Japan papir monteret på lærred. 118 x 92.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2419/599
Knud Erik Færgemann: "Begravelse i Vendsyssel", 1990. Sign. KEF. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2419/593
Johannes Hofmeister: Familie ved havet. Sign. JH. Olie på masonit. 24,5 x 35.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2419/592
Lars Nørgård: Uden titel, 2003, marts. Sign. Lars Nørgård med datering på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 130. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2419/590
Knud Erik Færgemann: "Kolonihaven på Sønderbro", 1979. Sign. KEF. Olie på lærred. 40 x 55.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2419/587
Torbjørn Olsen: "Solnedgang", 2000. Sign. Torbjørn Olsen. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 40.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2419/586
Carl-Henning Pedersen: Frugter i skål. Sign. chp, 1955. Oliekridt på papir. Lysmål 35 x 50.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2419/584
Julie Sass: Uden titel (Painting as container), 2015. Olie på lærred. 50 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK