Sølv /
Ældre sølv
2423/333
C.C. Hermann: Hjemmeberettelsessæt af sterlingsølv bestående af kalk, oblatfad, oblatæske m.m. 20. årh.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2424/33Lyngby
Russisk vinkande af sølv og slebet krystal. Konstantin Linke for C. E. Bolin i Moskva, 19. årh.s slutning. H. 28 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/39Lyngby
Samling små flasker, pilleæsker mv samt et rokoko hovedvandsæg af sølv. 18-20. årh. (17)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/63Lyngby
To vintragter, en engelsk af sterlingsølv og en af pletsølv. 19.-20. årh. Vægt 84 g. L. 12 og 14,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/69Lyngby
Sønderjysk hovedvandsæg af sølv, vaseformet, isat røde flusser. Mester Thomas Jensen Ziterius Lange, borgerskab i Tønder 1820 (-1864). H. 11,5 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2424/99Lyngby
Et par svenske stager af sølv, Mester Anders Lundqvist, Stockholm 1842. Vægt 562 g. H. 27 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/171Lyngby
Dessertbestik af sølv, J.H. Werner, Berlin ca. 1900. Vægt 955 g. (30)
Sælges
Vurdering :
2424/172Lyngby
Lille japansk rosenvandssprinkler, montering af sterlingsølv. 20. årh. H. 11,5 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2424/174Lyngby
Samling danske hovedvandsæg, hjerteformede. 18-19. årh. Vægt 194 g. (6)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/198Lyngby
"Anne Marie" bestik af sølv. Frigast. Vægt ekskl. knive 2083 g. (67)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/245Aarhus
To hjerteformede hovedvandsæg af sølv, det ene uidentificeret stempel, det andet stemplet 800. Ca. 1900. H. 6,8 og 7. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/247Aarhus
Kandisskål og flødekande af sølv. 19. årh. H. 11. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/296Aarhus
Saltkar, strøbøsse, urkapsel, et par skospænder, tabatiere og teske af sølv m.m. 18.-19. årh. (9)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2424/305Aarhus
Hugo Grün: Oval ramme af sølv, prydet med blomster og bladværk. 20. årh.s første halvdel. H. 20,3. B. 15.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/312Aarhus
Lille rokko tekande af sølv. Vægt ca. 388 g. H. 16,5.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
921/264Lyngby
Et par danske empire form fem-armede kandelabre af sølv. 20. årh.s første fjerdedel. H. 42,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
921/272Lyngby
Et par danske rokoko stager af sølv. København 1763. Vægt 500 g. H. 19 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
921/273Lyngby
Et par belgiske rokoko stager af sølv. Mons bymærke, 18. årh.s anden halvdel. H. 24 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
18.000–20.000 DKK -
921/275Lyngby
Sæt på fire ensartede Augsburg rokoko stager af drevet sølv. Varierende mestre, 1750'-1780'erne. H. 20 cm. (4)
Sælges
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
921/278Lyngby
Et par engelske George III saucebåde af sølv. Francis Butty m.fl., London 1759-1760 og 1767-1768. H. 17 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
30.000–50.000 DKK -
921/279Lyngby
Et par Nürnberg rokoko stager af sølv. Mester Georg Nicolaus Bierfreund I, borgerskab 1740-1784. H. 20 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK -
921/283Lyngby
Et par danske tre-armede rokoko kandelabre af sølv. Mester Povel Lund, Aalborg 1767-1794. H. 31 cm. (4)
Sælges
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
921/284Lyngby
Dansk barok granatbøsse af sølv. Mester Søren Pedersen, Odense ca. 1701-1744. Vægt 262 g. H. 17 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK -
921/286Lyngby
Barok bæger af delvist forgyldt sølv. Antagelig Sydtyskland. 18. årh.s første halvdel. H. 11,5 cm.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
921/287Lyngby
Dansk regence tedåse af sølv. Mester Peter Olessøn Normand i Randers, 18. årh. H. 10 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK -
921/288Lyngby
Amager hovedvandsæg af forgyldt sølv. Mester Christopher Glerup Jacobsen, København 1847-1880. H. 12 cm.
Sælges
Vurdering :
18.000–20.000 DKK -
921/291Lyngby
Dansk barok patene af sølv. Mester Jens Pedersen Komløv, København 1724. H. 5,5 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK -
921/292Lyngby
Dansk regence serveringsfad af sølv. Mester Christopher Jonsen I, København 1761. Vægt 696 g. L. 35,5 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK -
921/295Lyngby
Et par danske barok stager af sølv. Mester Philip Lorenz Weghorst, København 1723. Vægt 582 g. H. 18 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
18.000–20.000 DKK -
921/309Lyngby
Et par Augsburg rokoko stager af sølv. Mester Christian Drentwett II 1761-1763. Vægt 675 g. H. 20,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
18.000–20.000 DKK -
921/310Lyngby
Et par kongelige danske barok stager af sølv. Mester Niels Johnsen, København 1727. Vægt 582 g. H. 18 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
921/317Lyngby
Et sæt på 12 danske dækketallerkener af sølv. Hugo Grün, København 1937, m.fl. Vægt 6.787 g. Diam. 27 cm. (13)
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
921/335Lyngby
Et par franske Louis XV stager af sølv. Mester Joseph Lucas i St-Pol-de-Léon, ca. 1720-1725. H. 21 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
921/336Lyngby
Et par Augsburg rokoko stager af sølv. Mester Philipp Caspar Scheppich 1751-1753. H. 22 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
921/340Lyngby
Et par store kongelige kander af sølv. A. Michelsen, København 1885. H. 51 cm. Proveniens; Prins Valdemar. (2)
Sælges
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
921/341Lyngby
Stor russisk jubilæums-kovsh af sølv. Værkmester Ivan Ekimovich Morozov, Skt. Petersborg 1904-1908. H. 48,5 cm.
Sælges
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
921/345Lyngby
Tysk jardinière af sølv i form en svane. Breidenstein & Renaud, Frankfurt am Main, 20. årh.s begyndelse. L. 33 cm.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
921/347Lyngby
Et sæt på 14 danske dækketallerkener af sølv. Svend Toxværd, m.fl. København, 20. årh.s anden halvdel. Diam. 28. (14).
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
921/350Lyngby
Et par danske nyrokoko tre-armede kandelabre af sølv. Mester Anton Michelsen, København 1848. H. 43,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
921/351Lyngby
"Rosenborg" - et par danske syv-armede kandelabre af sølv. A. Michelsen, København 1932. H. 47 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
921/352Lyngby
Et par tyske nyrokoko syv-armede kandelabre af sølv. Paul Telge i Berlin, 19. årh.s slutning. H. ca. 65 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
2425/3Lyngby
Lågskål af sølv, ligeknækket rokokoform, indvendig forgyldt. A. Michelsen 1880. Vægt 788 g. Diam. 17 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2425/9Lyngby
Kande af sølv, A. Michelsen 1852. Vægt 500 g. H. 22 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2425/15Lyngby
To svenske trompetformede vaser af sølv. Karlskrona og Göteborg. 18. årh. Vægt 635 g. H. 14 og 19 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2425/27Lyngby
To rokokoform lågdåser af sølv. 19. årh. Vægt 584 g. Diam. 9 og 15 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2425/57Lyngby
"Sunrise"-etui af sterlingsølv, lås af guld. 20. årh.s første halvdel. Vægt 194 g. L. 10 cm.
Sælges
Vurdering :
2425/63Lyngby
"Rosenborg" toiletsæt af sterlingsølv. A. Michelsen, 1927. (5)
Sælges
Vurdering :
2425/69Lyngby
"Rosenborg" lågskål og fad af sølv. A. Michelsen, København 1893. Vægt 553 g. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2425/104Aarhus
Engelsk lågkrus af sterlingsølv, glat korpus med profileret fodstykke og låg. Samuel Whitford I, London 1762. H. 17,7.
Sælges
Vurdering :
2425/110Aarhus
Engelsk salver af sterlingsølv, fane smedet med bladværk. Mester Alexander Clark & Co Ltd, Sheffield 1958. Diam. 27.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2425/116Aarhus
Engelsk kaffeservice af sterlingsølv. Viner's Ltd, Sheffield, 1947-1950. H. 9,5-22,5. (3)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2425/154Lyngby
Et par bordkortholdere af sterlingsølv, prydede med figur af ugle. Crisford & Norris Ltd, Birmingham 1911. Vægt 49 g. H. 5,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2425/155Lyngby
Sæt på fire saltkar af sølv, Københavns bymærke 1914. Vægt 232 g. (4)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2425/156Lyngby
To par danske saltkar af sølv, heraf et med indsats af blåt glas, samt en peberbøsse. (5)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2425/157Lyngby
Samling pretiosa af sølv, hovedvandsæg, æsker samt etui. 18-20. årh. (6)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2425/158Lyngby
Margretebæger af sterlingsølv, A. Michelsen 1935. H. 11 cm. Samt mindre version af sølv med fogyldning, Svend Toxværd H. 5 cm. Vægt 614 g. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2425/162Lyngby
Samling på fire hovedvandsæg af sølv. To utydelig stemplet. Omkr. 1800. H. 6-9 cm. (4)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2425/168Lyngby
Et par saucekander af sølv, tresidede, stemplede 830, ca. 1900. Vægt 731 g. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2425/178Lyngby
Skål af sølv, fane drevet med vinløv og klaser. Aug. Ehlers, Københavns bymærke 1947. Vægt 246 g. Diam. 21 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2425/179Lyngby
Tallerken af sølv, fane drevet med vinløv og druer. Aug. Ehlers, Københavns bymærke 1947. Vægt 348 g. Diam. 25 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2425/181Lyngby
Et par stager af sterlingsølv, Sv. Toxværd samt et par svenske stager, Stockholm 1967. Begge par udfyldte. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2425/190Lyngby
Russisk kovsh af sølv. Ivan Morozov, Skt. Petersborg 1908-1917. Vægt 100 g. L. 13 cm.
Sælges
Vurdering :