2419/352
H.C. Andersen “Fairy Tale” silver cutlery, comprising 8 partly gilt spoons. Maker Horsens Sølvvarefabrik. Weight app. 240 g. L. app. 15 cm. (8)
Bestående af: Store Claus og Lille Claus, Den lille pige med svovlstikkerne, Prinsessen på ærten, Svinedrengen, Klodshans, Kejserens nye klæder, Hyrdinden og skorstensfejeren, Den standhaftige tinsoldat.
Condition
Normal patina due to age and use, including scratches and marks. Two spoons engraved.
Auction
Category
Estimate
Sold
Price realised
12 bids
When | Bidder | Bid |
825375 (Auto bid) | ||
804904 | ||
825375 | ||
804904 (Auto bid) | ||
2354 | ||
804904 (Auto bid) | ||
2354 | ||
804904 (Auto bid) | ||
2354 | ||
804904 (Auto bid) | ||
2354 | ||
804904 |